دکتر اکرم صالحی

پوست و مو - طب سنتی


تبخال و طب سنتی ( قسمت اول )

درمان تبخال لب
تبخال، مشکل ناخواسته و دردناکی است که زیبایی لب ها را می رباید . تبخال ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس است ، و می تواند به سایر نقاط بدن یا سایر افراد سرایت کند. همچنین میتواند بسیار آزاردهنده باشد، اما تبخال را میتوان درمان کرد. این عفونت در وهله اول به صورت یک نوع زخم صورت است که روى لبها یا پوست صورت، نزدیک منطقه ی دهان اتفاق میافتد و به همین دلیل ظاهرى ناخوشایند را براى فرد مبتلا پدید می آورد.

تبخال کاملاً با آفت که بعضى افراد آن را با تبخال اشتباه میکنند، متفاوت است. آفت ها معمولاً مسرى نیستند و زخم هایى هستند که بر روى بافتهاى نرم درون دهان به وجود مى آیند، جایى که تبخال نمی زند . تبخال ، برجستگی هایی قرمزرنگ یا تاولهایی ارغوانی رنگ است که معمولاً روی لبها یا اطراف دهان بروز می کند . اگر علائم شما شدید است و دچار سوزش و خارش لب و تحریک دهان، درد در اطراف دهان، یا تاولهای کوچک روی دهان که میترکند هستید، استفاده از داروهایی مانند رنگ یدوکسوریدین یا داروی ضد ویروسی آسیکلوویر میتواند به شما تسکین دهد.

تبخال ممکن است برای مدتهای طولانی پنهان باقی بماند، و برخی افراد ممکن است در اولین سرایت ویروس بیماری، علائمی نشان ندهند. این بیماری به طور معمول لبها و ناحیه دهان و به ندرت نواحی چون قرنیه و ناحیه تناسلی را گرفتار میکند. پیش از ایجاد عفونت تبخال، ویروس تا ماهها و یا سالها در آنجا باقی میماند و بدن شما پادتنهایی را علیه ویروس میسازد که به کنترل آن میانجامد مگر اینکه عواملی موجب شوند خطر بروز آن افزایش یابد. وجود یک بیماری که مقاومت بدن شما را کاهش دهد، حتی سرماخوردگی و یا ناراحتی خفیف گوارشی یا تب به هر علت، دوره خونریزی قاعدگی و بسیاری موارد اینچنینی میتواند عوامل افزایشدهنده خطر محسوب شود. مصرف داروهای سرکوبکننده سیستم ایمنی و در کودکان، وجود اگزما میتواند جزو این دسته قرار بگیرد.

علائم و نشانه هاى تبخال
تاول هاى کوچک و دردناک پر از مایع که روى منطقه برجسته، قرمز و دردناک پوستتان قرار دارند. درد یا مورمور شدن که اغلب یکى دو روز پیش از ظهور تاولها احساس می شود. معمولاً 7 تا 10 روز طول مىکشد تا تبخال برطرف شود. تبخال معمولاً روى لبها ظاهر مى شود. اما گاهى روى سوراخ هاى بینى، چانه یا انگشتان دست هم دیده مىشود. گرچه غیر معمول است، اما ممکن است تبخال در داخل دهان هم بروز کند ( اما تنها بر روى لثه ها یا کام سخت که در سقف قرار دارد ).

اگر زخمى روى بافت هاى نرم درون دهانتان ظاهر شود ممکن است آفت باشد، ولى مطمئناً تبخال نیست. علائم تبخال ممکن است حداکثر تا 20 روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ظاهر نشود و معمولاً 7 تا 10 روز طول مىکشد. تاول ها شکل مىگیرند، مىترکند و ترشح مىکنند. سپس کبره زردرنگى تشکیل مى شود و نهایتاً با ریختن آن، پوست صورتى رنگى در زیر ظاهر مىشود و تبخال بدون گذاشتن جا بهبود مى یابد.

دلایل بوجود آمدن تبخال چیست ؟
وقتی ویروس HSV با بافت آسیب پذیر دهان یا غشا مخاطی دهان تماس پیدا می کند، تبخال به وجود می آید. این ویروس وقتی وارد بدن شود، دیگر خارج نمی شود و از دهان به سیستم عصبی مرکزی رفته و آن جا می ماند. وقتی دوباره فعال می شود به صورت تبخال در اطراف لب ها بروز می کند.تعدادی از مهم ترین علل بروز تبخال عبارتند از :
استرس و اضطراب
قاعدگی زنان
آفتاب سوختگی
تب
در معرض آفتاب بودن
کم آبی بدن
تاتو لب
ناراحتی زیاد
جراحی عصب یا دندان ها

چگونه تبخال رادرمان کنیم ؟
گل همیشه بهار
گل همیشه بهار از دیگر داروهای طبیعی و گیاهی برای درمان تبخال بویژه تبخال دهانی است. شست و شوی تبخال با کمک عصاره همیشه بهار علاوه بر آن که به کنترل و از بین رفتن ویروس ها کمک می کند موجب تسریع روند درمان در بیمار نیز می شود.این مرهم علاوه بر خاصیت ضدویروسی موجب کاهش درد و سوزش تبخال نیز می شود. برای تهیه این عصاره کافی است 3 قاشق از گیاه خشک شده گل همیشه بهار را در 2 لیوان آب بجوشانید تا یک لیوان از این عصاره باقی بماند، سپس محل تبخال را با کمک پنبه و عصاره این گیاه شست و شو دهید.

عصاره وانیل
وانیل دارای خواص ضدعفونی کنندگی است. یک گوش پاک کن تمیز را داخل عصاره وانیل زده و روزی 4-3 بار روی تبخال هایتان بمالید.

نمک دریایی
کمی از نمک دریایی را روی موضع تبخال بمالید. یادتان باشد که بلورهای نمک باید روی تبخال بچسبند. نمک را پس از 10 دقیقه بشویید.

برگ ریحان
چای ریحان بهترین درمان برای تبخال است. مقداری برگ ریحان را داخل آب جوش بریزید تا چایتان درست شود. برای درمان تبخال از این چای گرم بنوشید.

برگ زیتون
عصاره برگ زیتون مانند یک آنتی بیوتیک طبیعی در درمان تبخال عمل می کند.


آدرس مطب : اصفهان ، خيابان بزرگمهر ، ابتدای هشت بهشت غربی ، كوی شهيد شمندی ، مجتمع غدير ، طبقه زيرزمين
تلفن : 32664342 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
دانستنی هاطب سنتىويزيت غير حضوري بصورت انالرژى يا حساسيتلیزر درمانیپوست و موتغذيه و رژيم درمانىصفحه اصلیسوالات پزشکیپیام های کاربرانگالری عکسآدرس و تلفن