دکتر اکرم صالحی

پوست و مو - طب سنتی


تاثير استرس بر روى پوست صورت

حتما میدانید که اگر همیشه چهرهای اخمو و نگران داشته باشید، به مرور زمان جای خطوط اخم و پریشانی روی چهرهتان حک میشود...اما موضوع فقط این نیست. استرس باعث میشود پوست مشکلات دیگری نظیر خشکی هم پیدا کند. اگر میخواهید در مورد همه این مشکلات و راه رویارویی با آنها بدانید، بهتر است این مطلب را با حوصله مطالعه کنید. البته قبل از هر چیز به یاد داشته باشید که برای درمان ریشهای این مشکلات بهتر است به دنبال راهی برای کاهش استرس خود یا رویارویی با آن باشید.

1- خشکی پوست
«استرس مزمن باعث افزایش هورمون کورتیزول در بدن میشود و این هورمون قابلیت پوست را برای نگه داشتن آب کاهش میدهد.» وقتی پوست صورت رطوبت خود را از دست میدهد، شفافیت و درخشندگی آن هم کاهش می یابد.برای مبارزه با خشکی پوست، در بین محصولات مراقبت از پوست به دنبال آنهایی باشید که کمتر حساسیتزا هستند و عطر کمتری دارند. اسیدیته پایینتر این محصولات از خشکی و التهاب بیشتر پوست جلوگیری میکند. همچنین بهتر است برای شستشوی پوست صورت از آب ولرم استفاده کنید نه آب داغ. زیرا آب داغ چربیهای پوست را از بین میبرد. یکی از راههای دیگر حفظ رطوبت پوست صورت آن است که هنگامی که پوست هنوز کمی نمناک است، مقدار نسبتا زیادی کرم را روی آن پخش کنید.

2- چروک های ریز
هورمون کورتیزول قندخون را افزایش میدهد. بالارفتن قندخون باعث میشود رشته های پروتئینی به نام کلاژن و الاستین که مسوول حالت ارتجاعی و انعطاف پوست هستند، آسیب ببینند. به این ترتیب به مرور زمان پوست کمکم دچار چروکهای ریز میشود. از سوی دیگر استرس باعث میشود تا بهطور ناخودآگاه عضلات صورتتان را منقبض نگه دارید و انقباض طولانیمدت این عضلات هم به ایجاد چین و چروکهای بیشتر می انجامد.
چاره چیست ؟
بهترین راه مبارزه با چین و چروکهای پوستی پیشگیری از تشکیل آنهاست. کاستن از استرس روزمره با روشهای مختلف و تمرین آزاد کردن عضلات صورت و بدن با روشهایی مانند تمرکز و یوگا میتواند به بازشدن اخمهای شما کمک کند، اما اگر دچار چین و چروکهای پوستی هم شدهاید، با استفاده از کرمهایی که حاوی رتینول و آنتیاکسیدانها و بدون نسخه پزشک قابل تهیه هستند، میتوانید کلاژنسازی پوستتان را تحریک کنید و تا حدی به بهبود اوضاع امیدوار باشید. راه سریعتر از بین بردن چین و چروکهای پوستی، البته به صورت موقت، استفاده از بوتاکس برای فلج کردن عضلات یا پرکنندههای مختلف برای پر کردن چین و چروکهاست که البته این دو روش باید حتما تحت نظر پزشک انجام شوند.

3- آکنه
بروز آکنه علل مختلفی دارد که یکی از آنها استرس است. پزشکان متخصص پوست بر این باورند که استرس باعث افزایش التهاب میشود که آن هم به نوبه خود هجوم ناگهانی آکنه ها را به دنبال دارد.
چاره چیست ؟
در طول روز تاحدامکان به پوستتان دست نزنید. برای پاکیزه نگهداشتن پوستتان از لوسیونهای پاککننده صورت که بدون نسخه به فروش میرسند، استفاده کنید. یکی از راههای موثر دیگر، شستشوی روزانه پوست صورت با صابون آنتیباکتریال است. دقت کنید که نباید اجازه دهید پوستتان در اثر استفاده از این صابونها یا لوسیونها بیش از حد خشک شود. برای مبارزه با خشکی پوست از کرمهای مرطوبکننده ملایم کمک بگیرید. اگر در عرض چند هفته وضعیت پوستتان بهتر نشد، حتما با پزشک مشورت کنید.

4- خستگی چشمها
شاید هیچکس به اندازه دکتر ایمی وچلر که هم روانپزشک است و هم متخصص پوست، ارتباط عمیق میان روان انسان و ظاهر را باور نداشته باشد. دکتر وچلر که کتابی با نام «ارتباط ذهن و زیبایی» نوشته است، میگوید: «اضطراب باعث واکنشهایی میشود که زنجیرهوار اتفاق میافتند. اضطراب باعث کمخوابی شبانه میشود که آن هم به نوبه خود باعث پف کردن چشمها خواهد شد.»
چاره چیست ؟
برای التیام چشمهای پف کرده و خسته، از حلقههای خیار استفاده کنید. این حلقهها مانند بستههای کوچک یخ چشمها را خنک میکنند و با انقباض رگهای خونی و لنفی، حجم مایعاتی را که به دور چشمها سرازیر میشوند، کاهش میدهند. هنگام خواب سرتان را کمی از بدن بالاتر قرار دهید تا مانع تجمع مایعات دور چشمها شوید.


آدرس مطب : اصفهان ، خيابان بزرگمهر ، ابتدای هشت بهشت غربی ، كوی شهيد شمندی ، مجتمع غدير ، طبقه زيرزمين
تلفن : 32664342 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
تغذيه و رژيم درمانىدانستنی هاطب سنتىويزيت غير حضوري بصورت انالرژى يا حساسيتلیزر درمانیپوست و موصفحه اصلیسوالات پزشکیپیام های کاربرانگالری عکسآدرس و تلفن